news-image

Latvijas Mākslas akadēmijas studenti aicina uz apģērba UPCYCLING darbnīcām tirdzniecības centrā “Spice”

Mūsdienās arvien lielāku popularitāti ieņem ilgtspējīgi un pārdomāti tekstila patēriņa paradumi. Latvijā teju katrs devītais iedzīvotājs (88%)* apmeklē lietotu apģērbu veikalus un katrs sestais (61%)* ir nodevis tekstilizstrādājumus otrreizējai izmantošanai. Sestdien, 20. aprīlī, no plkst. 12.00 līdz 16.00 tirdzniecības centra “Spice” lielajā ātrijā ikvienam būs iespēja izmēģināt prasmes un ļauties radošajai brīvībai apģērbu otrreizējas izmantošanas jeb UPCYCLING darbnīcās. Pavasara darbnīcas taps sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Modes dizaina nodaļas studentiem un atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu “AJ Power Recycling’’.

Ja skapī putekļus krāj sen aizmirsta džinsa jaka, T krekls, bikses, naģene vai kāds cits apģērba gabals - tam var dot otro dzīvi un izveidot unikālu stila papildinājumu. Ikvienam interesentam LMA jauno dizaineru vadībā būs iespēja uzlabot savu apģērbu, to apzīmējot, pāršujot, apkniedējot, apdrukājot vai kā citādi pārveidojot. Darbnīcu apmeklētāji ir aicināti līdzi ņemt arī savus apģērbus, kam darbnīcu laikā varēs piešķirt otro dzīvi. Limitētā skaitā būs iespēja arī izvēlēties un pārveidot apģērba gabalus, kas savākti no “AJ Power Recycling” tekstila konteineriem un iztīrīti ķīmiskajā tīrītavā. Sīkāka informācija t/c “Spice” FB eventā: UPCYCLING darbnīcas tirdzniecības centrā “Spice”

“Mācību procesā akadēmijā patērējam diezgan daudz tekstila, un Modes dizaina nodaļā ir pieejami dažādu uzņēmumu ziedotie audumi. Apziņa, ka saviem darbiem un radošajiem projektiem izmantojam kādam vairs nevajadzīgo, nedaudz nomierina sirdsapziņu. Ir saprotama cilvēku vēlme pēc kaut kā jauna, tāpat arī gribas sevi iepriecināt ar kādu stilīgu akcentu, bet reizēm pietiek radoši pieiet jau esošajam. Darbnīcā plānojam iepazīstināt cilvēkus ar vairākiem veidiem, kā atjaunot un dot otro dzīvību apģērbam, kuru grasījāties vienkārši izmest,” stāsta Latvijas Mākslas akadēmijas 4. kursa studentes Alise Paškovska, Džeina Lubāne un Dārta Sprukule.

Attīstot ilgtspējas kultūru, kopš 2022. gada rudens tirdzniecības centrs “Spice” nodibinājis sadarbību ar atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu “AJ Power Recycling”, kuras ietvaros pie tirdzniecības centra “Spice” tika izvietoti specializētie tekstila šķirošanas konteineri.. Specializētajos konteineros iedzīvotāji aicināti nodot nevajadzīgo apģērbu, apavus un citus tekstila izstrādājumus, tādējādi nodrošinot to atkārtotu izmantošanu un pārstrādi, nevis nonākšanu kopējos atkritumos. Tāpat sadarbībā ar “AJ Power Recycling” un LMA studentiem 2024. gada martā t/c “Spice” ikvienam interesentam bija skatāma Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Modes dizaina nodaļas studentu un atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma “AJ Power Recycling’’ radītā tērpu kolekcija ’’Lost & Found’’. Tā tika radīta ar domu akcentēt tekstila patēriņa problēmu Latvijā un parādīt, ka materiālu tālākai izmantošanai ir neierobežotas iespējas. 

Kā ziņots iepriekš, “AJ Power Recycling” un LMA ir noslēguši sadarbības līgumu, kas paredz, ka “AJ Power Recycling” nodrošina LMA ar nepieciešamo tekstilu studentu vajadzībām no tekstila šķirošanas konteineriem, dalību LMA rīkotajās aktivitātēs studentu izglītošanai, ilgtspējas partnerību LMA modes skatē, Dizaina Dienu izstādē, kā arī LMA studentu dalību citos “AJ Power Recycling” organizētajos pasākumos.

*Aptauja tika veikta 2024. gada februārī sadarbībā ar “Mindscan”. Kopumā aptaujā piedalījās 500 respondenti vecumā no 18 līdz 65 gadiem, no kuriem vairākums (41%) ir no Pierīgas, Vidzemes, Kurzemes, Latgales un Zemgales, savukārt nedaudz mazāka daļa no Rīgas.