HYGGE

08.11.2016

Ziema mūs ir pārsteigusi nesagatavotus (atkal), bet šoreiz tā ir uz palikšanu, tāpēc ieritienies ciešāk segā un gaidi pavasari! Kā arī mēģini no visa šī iegūt kādu labumu. Mācies mājīgumu un siltumu radīt pats. Es šogad satiku mazu grāmatiņu ar jocīgu vārdu The Little book of HYGGE .Tas ir sajūtu apraksts visas grāmatas garumā. 

Dāņi to (šo sajūtu) sauc vienā mītiskā vārdā Hygge (Dāņu laimes noslēpums).

Par šo grāmatiņu vēl no manis dzirdēsiet, bet vispirms - desmit lietas, lai padarītu jūsu dzīves telpu tādu, lai jūs līdzinātos šim mazajam briesmonītīm HYGGE

1)Tev mājās jābūt savam mīļākajam stūrītim, vietai pie loga, dīvānā vai virtuves galda. Vieta, kur tu jūties pasargāts un drošībā. Vieta kur dzimst idejas un piezogas miegs. Tā var būt arī lieta, piemēram, sega, kurā satinoties tu jūties drošībā neatkarīgi no vietas. 

2) Mazliet grūtāk izpildāms uzdevums - kamīns. Kam nav, tam nav, bet kam ir, tad ziniet, zonā piekamīna ir galvenā vieta kur sākas HYGGE. Tur ir visi priekšnoteikumi šim mazajam labas dzīves noslēpumam. Silti, mājīgi, pie uguns, tātad drošībā. 

3) Sveces, sveces un vēlreiz sveces. Nav sveču, nav HYGGE. Tieši tik vienkārši.

4) Dabīga koka detaļas interjerā. Sākot ar koka grīdu un beidzot ar koka rotaļlietām ar kurām spēlējas bērni. Koka galds un koka krēsli. Koks ir silts un taktīls materiāls. Koks ir kā turpinājums kamīnam, kā garants, ka no tā nāk siltums. 

5) Ar koku vēl nepietiek, lai mājā ienāktu HYGGE, vajag kaut ko no meža un dabas, vajag ielast mājā mežu. Lapas, sūnas, zari, ragi, dzīvnieku ādas. 

6) Grāmatas. Viens no HYGGE stūrakmeņiem. Apsēsties uz mirkli un palasīt grāmatu ir pamatu pamats labas un harmoniskas dzīves sākumam. Un nav svarīgi vai tās ir romantiskas, zinātniskas, vēsturiskas vai bilžu grāmatas, svarīgi ka grāmatas. Un svarīgi, ka Jūsu grāmatu plauktā.

7) Skaista keramikas tējkanna vai mīļākā tējas krūzīte ir HYGGE iemiesojumi mājās. Katram jābūt savai mīļākajai krūzītei, kas rada tavu īpašo sajūu. Dāņiem šī keramikas izjūta jau ir autņos ielikta ar diviem seniem, bet mūžam aktuāliem keramikas zīmoliem https://www.kahlerdesign.com un http://www.royalcopenhagen.us/home

8) Taktīlā maņa. Kā jau esat pamanījuši HYGGE interjers ir netikai vizuāli baudāms, bet arī baudāms ar pieskārienu. Visi materiāli ir patīkami mīksti, vai ar savu tekstūru, jebkurā gadijumā silti un tādi kuriem atkal un atkal gribas piekļauties. Un ja arī Tu satiec savā pieskārienā stiklu, keramiku vai metālu, tā ir sajūta kuru gribas turpināt, tādēļ izvēloties preces mājai, vienmēr patausti un sajūti. Var gadīties, ka pleds ir kodīgas vilnas, un ko tad?

9) Vintāža. Bet šī vārda labajā nozīmē, ne tajā, kur dzīvo mežģīnes un dekupētas burciņas. Tā vIntāža, kas vislabākajā gadījumā ir jūsu bērnība. Lietas ar stāstu, lietas ar vēsturi papildinās jūsu māju un HYGGE sajūtu. 

10) Segas un spilveni papildinās jūsu HYGGE saimniecību. Lielas segas, lina gultas veļa, liela adījuma vilnas segas, adīti spilveni, samta un kokvilnas spilventiņi, kas varbūt labāks par grāmatu lasīšanu daudzos spilvenos? Vai, piemēram, brokastošanu spilvenos....

Tad nu mans HYGGE fotostāts

        Pamosties siltā gultā un mīkstos spilvenos un secināt, ka aiz loga stipri puteņo, viss aizsnidzis un balts. Laika daudz un nekur nav jāsteidzas, tas nozīmē, ka ir laiks īpašajām Viņa vafelēm. Mūsmājās tie ir mazliet svētki. Viss smaržo un ir drošības garants, ka tuvākās divas stundas mēs cepsim vafeles. Un nekas cits nebūs jādara. Kamēr virtuvē lēnām cepas vafeles, Viņa iekārto brokastis gultā.

  • Vairāku kārtu šķīvji ir sākums, pat tad, ja plānā tikai vafeles. Pirmais, lielais māla šķīvis, kā paplātīte, kas pietur vafeļu drupačas, tad bieza raupja salvete un pēctam pamatšķīvis, tad kartiņa - slepenais vēstījums un tad maza māla bļodiņa, kurā iejaukt sev vēlamo piedevu vafelēm. 
  • Biezi adījumi ir šīs ziemas tendence, šoreiz tāds adījums izmantots kā salvete. Un arī krūzītes ieģērbtas skaistos, pelēkos adītos mētelīšos, lai kafiju ar pienu siltāk dzert, šādus, starpcitu varat uzmeistarot arī paši.
  • Ja Tev mājās ir skaistas paplātes, tad labi, Viņai nav, tādēļ izlīdzējās ar dēļiem, kas palika pāri no gultas galvgaļa. Dēļi kā skaista koka paplāte. Pārklāti pāri stūrim ar linu dvielīti un galda pamatklājums gatavs.
  • Stikla kupoli, zem viena slēpjas lampiņu virtenes, zem otra koka rociņa, kupoli mazliet simbolizē tādas sniega bumbas, kas ir ziemassvētku pamatdekors. 
  • Sveces, svecēm gan jābūt neatkarīgi no gadalaika, sveces vienmēt “izglābj” galdaklājumu. Savukārt svētkos svecēm jāsmaržo pēc kanēļa, tā saka Viņa.

Vafeles :

  • 200 grami sviesta
  • 4 olas
  • 1 glāze miltu
  • 1 gandrīz pilna glāze cukura

Jāizkausē sviestiņš ūdens peldē, tad piejauc cukuru, miltus un olas, kā Viņš saka, nav nozīmes secībai, vai kārtām, rezultāts garšīgs vienmēr! Receptes proporcijas nodrošina to, ka garša ir nemainīga un caur to pie mums atnāk tā ierastā un pazīstamā sajūta. Viena svarīga nianse - vafeles jācep īpašajā padomju cepamajā pannā. Mūsmājās tai ir nomainīta kontaktdakša un viss atkal darbojas nevainojami. Esam izmēģinājuši daudz un dažādas veikalos atrodamās vafeļu pannas, bet šī vienmēr ir bijusi labāka. Vafeļu pasniegšanas veidi. Mūsmājās tiek atzīti divi. Vafeles trubiņās (kuras saliktas lina tūtņā) un vafeles apaļas...

Foto : Linda Lauva

Stils: Baiba Prindule-Rence