Aromterapija skaistumam un veselībai

02.12.2016

Aromterapija balstās uz zināšanām par dabisku ēterisko eļļu labvēlīgo ietekmi uz cilvēka fizisko un garīgo veselību. Īpaši aktuāli tas ir šobrīd, kad saules un vitamīnu trūkuma dēļ organisms ir novājināts un pakļauts dažādām slimībām.

 Lai aromterapija sniegtu vēlamo rezultātu, jāizvēlas piemērotākās ēteriskās eļļas, kas ir ļoti individuāls process. Ja pasmaržojot eļļu tā mums nepatīk, tātad dotajā brīdī nav nepieciešama. Tāpēc ir ļoti svarīgi ieklausīties sevī - pirmais impulss, ko saņemsi pēc eļļas pasmaržošanas, būs noteicošais. Izvēlētās ēteriskās eļļas vari izmantot savos skaistumkopšanas rituālos, piemēram, pievienojot ķermeņa krēmam vai izveidot pati savu produktu. Tas ir pavisam vienkārši - sajauc 50 ml bāzes eļļas (vīnogu kauliņu, mandeļu, persiku kauliņu, lazdu riekstu u.tml.) ar 10-20 pilieniem ēteriskās eļļas. Ja vēlies izmantot vairākas ēteriskās eļļas, vispirms traukā ielej bāzes eļļu, pēc tam pievieno pa pilienam no katras iecerētās eļļas. Pēc samaisīšanas vari pārliecināties par iegūto aromātu un nepieciešamības gadījumā pa pilienam pastiprināt kādu no vēlamajiem aromātiem. Vari šo maisījumu izmantot kā ikdienas ķermeņa kopšanai, tā masāžai. Tā kā ēteriskajai eļļai ir ļoti maza molekula, tā spēj iekļūt audu šūnās un asinsritē, sekmējot toksīnu izvadīšanos un palīdzot infekciju, iekaisumu, asinsrites traucējumu gadījumos. Lieliski ēterisko eļļu iedarbību var novērtēt arī pievienojot to vannām. Jāatceras, ka ēteriskās eļļas nedrīkst pilināt ūdenī, jo tās neizšķīst. Tās jāsajauc ar pienu, krējumu, augu eļļu vai medu un tikai tad jāpievieno vannai.

Lai izjustu un izbaudītu ēterisko eļļu aromātu ietekmi, efektīvs līdzeklis ir eļļas lampiņas. Veikalos pieejamas specializētas lampiņas, kuras tiek sildītas ar sveces palīdzību, taču var izlīdzēties ar parastu trauciņu, kurā iepilināti daži pilieni ēteriskās eļļas. Novietojot to uz radiatora panāksiet tādu pašu efektu. Pētot ēterisko cilvēku ietekmi atklāts, ka noteiktas ēterisko eļļu sastāvdaļas ietekmē mūsu smadzeņu darbību. Piemēram, lavandas smarža pastiprina alfa viļņus smadzeņu pakauša daļā relaksējot, bet jasmīnu aromāts – beta viļņus pieres daļā, saasinot uzmanību. Uzturoties telpā, kur gaiss bagātināts ar ēteriskām esencēm, tās atstāj ietekmi uz mūsu hormonālo un endokrīno sistēmu, veicinot pozitīvas izmaiņas. Atsevišķas ēteriskās eļļas - rozmarīns, kadiķis, tējas koks, priede, attīra un dezinficē gaisu. Pret nomāktu garastāvokli palīdzēs muskatsalvija, baziliks, ģerānija, bet koncentrēšanās spējas paaugstinās citrons, rozmarīns un piparmētra. Skumjas un vientulību kliedēs ingvers un kumelītes, bet pesimismā neļaus ieslīgt ilang ilang, rožu un jasmīnu eļļa. Starp citu, rožu eļļa palielina prāta spējas un domāšanas ātrumu. Savukārt pačulījai un muskusam piemīt  seksualitāti stimulējoša iedarbība. 

Latvijā tiek ražota egļu un priežu eļļa, kas iegūta pēc zinātnieku izstrādātas tehnoloģijas. Tā mums ir vispiemērotākā, un katram būtu jānes līdzi somiņā kā pirmās palīdzības līdzeklis. To var izmantot pirtī, pievienot grīdas mazgājamajam ūdenim, lai atsvaidzinātu un dezinficētu gaisu, uzpilināt uz aizkariem, lai vēdinot aromāts izplūst pa istabu, var lietot ārīgi.

Profilaktiskiem nolūkiem ētersikās eļļas jālieto vismaz 21 dienu. Par to, ka tā iedarbojas, liecina vairāki viegli konstatējami faktori – uzlabojas veselība, mainās garastāvoklis, kāds kļūst enerģiskāks, cits mierīgāks u.tml.

Teksts: Ageless.lv

Foto: Shutterstock