Vitamīni ādai

20.01.2017


Katram vitamīnam, kuru izmanto kosmētikā,  ir savas specifiskās īpašības, taču tie visi vērsti uz to, lai veicinātu ādas šūnu atjaunošanos. Uzzini, kādi vitamīni nepieciešami tavai ādai un kādas funkcijas katrs no tiem veic. 

Visplašāk izmantotie vitamīni kosmētikā ir A, C un E vitamīns. Kosmētikas efektivitāte ir atkarīga no diviem galvenajiem faktoriem - kāda ir vitamīnu un citu aktīvo vielu koncentrācija produktā un cik efektīvi tie iesūcas ādā. 

A vitamīns.  Ādas atjaunotājs

A vitamīns (retinols) stimulē olbaltumvielu izstrādi šūnās, kas ļauj efektīvi atjaunot bojātas ādas  struktūru, stimulējot kolagēna un elastīna šķiedras. Tāpēc to bieži izmanto pretnovecošanās produktu un nakts krēmu sastāvā. A vitamīns stiprina ādu, atjauno tās elastību un stimulē vielmaiņu, tāpēc to saturoša kosmētika ir ideāli piemērota arī plānas un pelēkas ādas īpašniecēm.

C vitamīns. Ādas tonizētājs

C vitamīns (askorbīnskābe) ir izplatītākā aktīvā viela kosmētikā. Tam piemīt spēja izlīdzināt ādas toni, mazināt pigmenta plankumus, tonizēt ādu un piešķirt tai mirdzumu. C vitamīnam ir izšķiroša loma kolagēna sintēzē, tāpēc tas izceļas arī ar ļoti efektīvu pretgrumbu iedarbību.

E vitamīns. Ādas aizsargātājs

E vitamīns, dēvēts arī par skaistuma vitamīnu nodrošina ādas aizsardzību pret ārējās vides ietekmi (īpaši UV stariem) un tā dēvētajiem brīvajiem radikāļiem. Veicot šīs aizsardzības funkcijas tiek novērsta ādas priekšlaicīga novecošanās, tāpēc to izmanto pretnovecošanās produktos. E vitamīns arī aktivizē taukskābes, kuras spēj aizkavēt mitruma zudumu ādā.

Vitamīni arī iekšķīgi

Protams, liela nozīmē ir arī ikdienas uzturam, it sevišķi attiecībā uz E vitamīnu, kuru cilvēka organisms nesintezē. Papildus to ieteicams uzņemt ar dārzeņiem, augu eļļām, graudaugiem un mandelēm. Ziemā un pavasarī, kad ar uzturu nevaram uzņemt pietiekami daudz vitamīnu, ieteicams papildus lietot uztura bagātinātājus.  Vitamīnu uzsūkšanās organismā ir atkarīga no tā vai tie šķīst taukos vai ūdenī. Visvienkāršāk to zināt, atceroties vārdu KEDA, jo šie vitamīni (K,E,D un A) šķīst taukos. Tieši tāpēc mums iesaka pie burkānu sulas pievienot eļļu, jo beta karotīns organismā pārveidojas par A vitamīnu, kurš attiecīgi labāk uzsūksies, ja tiks izšķīdināts eļļā.

Teksts: Ageless.lv

Foto: Shutterstock