news-image

Tirdzniecības centrs “Spice” veido īpašu izstādi veltītu XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku virsdiriģentiem un virsvadītājiem

Jau pavisam drīz visā Latvijā skanēs izcilas latviešu kora dziesmas un zemi rībinās dejotāju soļi – no 1. līdz 9. jūlijam Latvijā svinēsim Vispārējos Dziesmu un Deju svētkus, kam šogad atzīmējam 150 gadu jubileju. Par godu vērienīgajam notikumam, tirdzniecības centrs “Spice” gatavojas iespaidīgai izstādei Esplanādes parkā, kurā no 3. līdz 9. jūlijam būs apskatāmi visi Svētku virsdiriģentu un virsvadītāju portreti. 

“Esam patiesi lepni, ka mums ir bijusi iespēja iemūžināt tos virsvadītājus un virsdiriģentus, kas savu dzīvi veltījuši Latvijas kultūrvēsturiskā mantojuma cildināšanā, veidošanā un attīstībā. Aicinām ikvienu Dziesmu un Deju svētku nedēļā doties uz Esplanādes parku, kur īpašas izstādes veidā tirdzniecības centrs “Spice” sniegs iespēju ikvienam tuvāk iepazīties ar šo fenomenālo personību portretiem. Tirdzniecības centrs “Spice” iestājas par patriotiskām un valstiski nozīmīgām vērtībām, tādēļ šos svētkus gaidām ar īpašu pacilātību. Vēl lielāku prieku raisa tas, ka arī daļa no tirdzniecības centra “Spice” komandas ir Svētku dalībnieki,” stāsta tirdzniecības centru “Spice” un “Spice Home” vadītāja Iveta Priedīte.

Izstāde būs pieejama apskatei no 3. līdz 9. jūlijam Esplanādes parkā. To veidos vairāk nekā 70 virsdiriģentu, virsvadītāju un goda vadītāju portreti, kas cauri gadiem godinājuši Latvijas kultūrvēsturiskā mantojuma nozīmi un vērtības. Izstādē būs iespējams iepazīties ar šīm izcilajām personībām, ne tikai foto veidā, bet to papildinās arī katras personības neliels apraksts, iezīmējot viņu sniegto artavu svētku tapšanā. Turklāt izstādi papildinās iespaidīga, stilizēta 3D tautastērpa svārku instalācija, kas vēl vairāk izceļ latviešu kultūrvēsturisko krāšņumu, kas tā vien aicinās ikvienu izstādes apmeklētāju iemūžināt savas emocijas Svētku nedēļā.

Iespaidīgā svārku instalācija apvieno četru kultūrvēsturisko novadu tautas tērpus. Lai maksimāli saglabātu katra novada tautas tērpu unikalitāti, katra novada tērpam veikta 3D skenēšana, ar tās palīdzību iespējami tuvu iespējams saglabāt unikālos tautas tērpa rakstus un toņus, kas pēcāk tiek drukāti uz tekstila.

Pēc Svētku nedēļa līdz pat vasaras beigām tiem interesentiem, kas izstādi nebūs paguvuši aplūkot Esplanādes parkā, būs iespēja apskatīt virsdiriģentu un virsvadītāju portretus tirdzniecības centra “Spice” Promenādē. Gan izstāde, gan tajā izvietotie portreti ir tirdzniecības centra “Spice” dāvinājums Latvijas Nacionālajam Kultūras centram (LNKC), un, pēc izstādīšanas plašākai publikai, tie pāries LNKC īpašumā.

“Personības veido notikumus, aizrauj mūs, sniedz mums savu azartu, idejas un spēku, virza mūs uz priekšu. Dziesmusvētku vēsturē sastopamas daudzas mūsu kultūras un sabiedriskajai dzīvei nozīmīgas personības, kas veidojušas tradīciju. Dziesmu un deju svētku koncertos dalībnieki un skatītāji ne vienmēr redz virsvadītājus un virsdiriģentus tuvplānā, un šī būs lieliska iespēja iepazīties ar tradīcijas veidotājiem,” stāsta Daina Markova, XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku izpilddirektore.

Jau tradicionāli katros Vispārējos Dziesmu un Deju svētkos tiek veidots lielais Vispārēju Dziesmu un Deju svētku katalogs, kurā katrs Svētku dalībnieks var atrast arī savu vārdu un ne tikai – tajā būs apskatāmi arī izstādē izvietotie portreti un katras personības apraksts.

Virsdiriģentu un virsvadītāju fotosesijas norisinājās tirdzniecības centra “Spice” STYLE ROOM telpās. Papildu tām STYLE ROOM aizvadītas arī goda virsdiriģentu, virsvadītāju un virsdiriģentu intervijas. Izsmeļošās un iedvesmojošās sarunas daļēji jau ir skatāmas Dziesmu un Deju svētku sociālo mediju platformās un drīzumā gaidāmas vēl sarunas ar latviešu koru mūzikas, pūtēju orķestru un deju leģendām.